Ciekawostki Cioci Doroci

WAWRZYNEK WILCZEŁYKO   /DAPHNE MEZEREUM/

daphne-mezereum-694888_960_720
Daphne_mezereum_SR1

           Rzadko spotykany w naszych ogrodach niewysoki krzew. W stanie naturalnym występuje w polskich lasach liściastych. Jest rośliną pod ochroną. Cechuje się ogromną mrozoodpornością, dobrze znosi stanowisko zacienione.   Krzew niewysoki dorastający do ok. 1m                                                                                                                                                                                                                      

           Kwitnie bardzo wcześnie, jeszcze zanim pojawią się liście. Kwiaty w kolorze liliowo różowym o bardzo intensywnym zapachu, przypominającym woń hiacyntów. Swoim zapachem zwraca uwagę nie tylko naszą ale też wabi budzące się do życia owady: pszczółki, bielinki, cytrynki. Przy wawrzynku możemy zobaczyć jak budzi się życie w ogrodzie. Na początku lata pojawiają się czerwone błyszczące koraliki owoców. I ponownie zaskakuje nas  swoją urodą.

          Roślina zaskakuje piękną barwą kwiatów, intensywnym zapachem, kolorem owoców ale UWAGA!   SILNIE TRUJĄCA !!!

Toksyczne są wszystkie części rośliny: sok, kora, liście, a zwłaszcza owoce!

Dorosły człowiek może się zatruć po zjedzeniu 6-7 owoców, dziecku zaszkodzą dwa! Nierzadko są to zatrucia śmiertelne.

         Jednak jak to w życiu bywa co nas truje to nas leczy. W medycynie ludowej wyciągi z kory wawrzynka stosowano do smarowania i nacierania w chorobach reumatycznych, leczono również egzemy.

        Polecam do ogrodów w których nie bawią się dzieci, a dorośli pamiętają, że wszelkie prace przy wawrzynku należy wykonywać w rękawiczkach.

Daphne_mezereum0

Zawilec gajowy   ANEMONE NEMOROSA L.

Zawilec_gajowy

                  Przypominamy sobie o nim w momencie kiedy zakwita. Białe kobierce w parkach i lasach zachęcają do spacerów. Przyciągają wzrok … i rękę , aby zerwać choć mały , malutki bukiecik.

                  Niestety w wazonie przetrwa nam najwyżej dwa dni, a w dodatku jest rośliną trującą!

Toksyczny jest sok zwłaszcza z kłączy, który wykazuje bardzo silne działanie drażniące błony śluzowe i skórę.  W wyniku kontaktu z rozgniecioną rośliną lub jej sokiem na skórze pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, piekący ból i pęcherze. Zwłaszcza w przypadku dzieci niebezpieczne może być potarcie oczu lub ust nieumytą dłonią po zrywaniu kwiatów.

                 No cóż, białe dywany kwiatów najpiękniej wyglądają w stanie naturalnym. Japończycy mają swoje święto kwitnienia wiśni, a my mamy nasze zawilce.

                Zawilce i jego odmiany mogą być uprawiane w ogrodach czy założeniach parkowych (warunkiem jest gleba wilgotna i próchniczna, oraz cieniste stanowisko) na dużych połaciach jako roślina okrywowa. Bardzo dobrze komponuje się z paprociami, gdyż wiosną ozdobą są kwitnące zawilce, a ciągu lata to miejsce zajmują paprocie.

 

                                                                         Zachęcam do wiosennych spacerów!

Zawilec_gajowy_cm01
zawilec_gajowy

                                 OLIWNIK WĄSKOLISTNY

 ELAEAGNUS  ANGUSTIFOLIA

Plik:Elaeagnus angustifolia Eglinton Flats Toronto.JPG

                     Oryginalne niewysokie drzewo o rozłożystej koronie, może też przybrać formę wysokiego i szerokiego krzewu o niezwykłej szarosrebrnej barwie liści, pokrytych kutnerem. Dorasta do 6-8 m. Swoim pokrojem i kształtem liści przypomina naszą rodzimą wierzbę. Na pędach wyrastają nieliczne ostre ciernie. Kwiaty pojawiają się w maju i kwitną aż do czerwca, są niewielkie, w kolorze żółtym,  silnie pachną i są miododajne.

             Oliwnik wąskolistny jest bardzo łatwy w uprawie: nie boi się mrozów, ani suszy, nie straszny mu gruz, piach i kamienie. Doskonale radzi sobie z zanieczyszczonym miejskim powietrzem- może rosnąć przy ulicy. Jest też odporny na choroby. Ma tylko jedno wymaganie: lubi  słońce!

             Oliwnik ma w ogrodzie wiele zastosowań. Można sadzić go w formie żywopłotu naturalnego jak i formowanego, gdyż bardzo dobrze znosi cięcie, uformować z niego drzewko bonsai , lub posadzić samotnie jako srebrny akcent na zielonym trawniku, albo też komponować go z krzewami lub drzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. z perukowcem czy pęcherznicą diabolo (kompozycja srebrno bordowa-cudo!).

    

           Ze względu na wyjątkowo wysoką tolerancję na zanieczyszczenia miejskie, zasolenie podłoża i suszę oliwniki doskonale nadają się do nasadzeń zieleni miejskiej oraz terenach przemysłowych.

Dodam jeszcze, że jego srebrnoszare pędy wykorzystywane są również w bukieciarstwie.

                                                                  

                                                                                                                                                                                                                                                                                        Ciocia Dorocia