Ciekawostki
W tym miejscu znajdują się ciekawostki z naszej branży. Warto w to miejsce zaglądać, by wiedzieć jeszcze więcej na ten temat. Zapraszamy!
WAWRZYNEK WILCZEŁYKO /DAPHNE MEZEREUM/
Rzadko spotykany w naszych ogrodach niewysoki krzew. W stanie naturalnym występuje w polskich lasach liściastych. Jest rośliną pod ochroną. Cechuje się ogromną mrozoodpornością, dobrze znosi stanowisko zacienione. Krzew niewysoki dorastający do ok. 1m
Kwitnie bardzo wcześnie, jeszcze zanim pojawią się liście. Kwiaty w kolorze liliowo różowym o bardzo intensywnym zapachu, przypominającym woń hiacyntów. Swoim zapachem zwraca uwagę nie tylko naszą ale też wabi budzące się do życia owady: pszczółki, bielinki, cytrynki. Przy wawrzynku możemy zobaczyć jak budzi się życie w ogrodzie. Na początku lata pojawiają się czerwone błyszczące koraliki owoców. I ponownie zaskakuje nas swoją urodą.
Roślina zaskakuje piękną barwą kwiatów, intensywnym zapachem, kolorem owoców ale UWAGA! SILNIE TRUJĄCA !!!
Toksyczne są wszystkie części rośliny: sok, kora, liście, a zwłaszcza owoce!
Dorosły człowiek może się zatruć po zjedzeniu 6-7 owoców, dziecku zaszkodzą dwa! Nierzadko są to zatrucia śmiertelne.
Jednak jak to w życiu bywa co nas truje to nas leczy. W medycynie ludowej wyciągi z kory wawrzynka stosowano do smarowania i nacierania w chorobach reumatycznych, leczono również egzemy.
Polecam do ogrodów w których nie bawią się dzieci, a dorośli pamiętają, że wszelkie prace przy wawrzynku należy wykonywać w rękawiczkach.
Zawilec gajowy ANEMONE NEMOROSA L.
Przypominamy sobie o nim w momencie kiedy zakwita. Białe kobierce w parkach i lasach zachęcają do spacerów. Przyciągają wzrok … i rękę , aby zerwać choć mały , malutki bukiecik.
Niestety w wazonie przetrwa nam najwyżej dwa dni, a w dodatku jest rośliną trującą!
Toksyczny jest sok zwłaszcza z kłączy, który wykazuje bardzo silne działanie drażniące błony śluzowe i skórę. W wyniku kontaktu z rozgniecioną rośliną lub jej sokiem na skórze pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, piekący ból i pęcherze. Zwłaszcza w przypadku dzieci niebezpieczne może być potarcie oczu lub ust nieumytą dłonią po zrywaniu kwiatów.
No cóż, białe dywany kwiatów najpiękniej wyglądają w stanie naturalnym. Japończycy mają swoje święto kwitnienia wiśni, a my mamy nasze zawilce.
Zawilce i jego odmiany mogą być uprawiane w ogrodach czy założeniach parkowych (warunkiem jest gleba wilgotna i próchniczna, oraz cieniste stanowisko) na dużych połaciach jako roślina okrywowa. Bardzo dobrze komponuje się z paprociami, gdyż wiosną ozdobą są kwitnące zawilce, a ciągu lata to miejsce zajmują paprocie.
Zachęcam do wiosennych spacerów!
OLIWNIK WĄSKOLISTNY
ELAEAGNUS ANGUSTIFOLIA
Oryginalne niewysokie drzewo o rozłożystej koronie, może też przybrać formę wysokiego i szerokiego krzewu o niezwykłej szarosrebrnej barwie liści, pokrytych kutnerem. Dorasta do 6-8 m. Swoim pokrojem i kształtem liści przypomina naszą rodzimą wierzbę. Na pędach wyrastają nieliczne ostre ciernie. Kwiaty pojawiają się w maju i kwitną aż do czerwca, są niewielkie, w kolorze żółtym, silnie pachną i są miododajne.
Oliwnik wąskolistny jest bardzo łatwy w uprawie: nie boi się mrozów, ani suszy, nie straszny mu gruz, piach i kamienie. Doskonale radzi sobie z zanieczyszczonym miejskim powietrzem- może rosnąć przy ulicy. Jest też odporny na choroby. Ma tylko jedno wymaganie: lubi słońce!
Oliwnik ma w ogrodzie wiele zastosowań. Można sadzić go w formie żywopłotu naturalnego jak i formowanego, gdyż bardzo dobrze znosi cięcie, uformować z niego drzewko bonsai , lub posadzić samotnie jako srebrny akcent na zielonym trawniku, albo też komponować go z krzewami lub drzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. z perukowcem czy pęcherznicą diabolo (kompozycja srebrno bordowa-cudo!).
Ze względu na wyjątkowo wysoką tolerancję na zanieczyszczenia miejskie, zasolenie podłoża i suszę oliwniki doskonale nadają się do nasadzeń zieleni miejskiej oraz terenach przemysłowych.
Dodam jeszcze, że jego srebrnoszare pędy wykorzystywane są również w bukieciarstwie.
Ciocia Dorocia